Türkiye’de haber almanın ve bilgi edinmenin klasik yollarından ilki gazete okumak, diğeri ise televizyonlarda gösterilen haber programlarını takip etmek olarak gösterilebilir. Fakat, günün farklı saatlerinde yayınlanan haber bültenlerinin veya günün ilk saatlerinde elimize geçen basılı gazetelerin dışında da bilgi edinmek ve Türkiye’de var olan yaşam şartlarına dair fikir sahibi olmak mümkün. İnternet gazeteciliği veya internet programcılığının ötesinde, izleyicilere farklı içerikler sunabilen, hazırlanan farklı içeriklerle de sanat, spor, beşeri doğa veya ekonomi alanında insanları bilgilendirirken aynı zamanda düşündüren alternatif haber programları da mevcut. Peki Türkiye’de insanlar hangi alternatif haber programlarını beğenerek izliyor?

Türkiye’de Alternatif Haber Programları ve İçerikleri

Türkiye’de basın yayın kuruluşlarına bağlı olarak; televizyon kanallarında ekonomi-politik, belgesel, sinema, tiyatro, sağlık ve gelişen teknoloji üzerine bilgi edinebileceğimiz birçok program mevcut. Bu programlar, ana haber bültenlerinin aksine günlük olarak değil, haftalık olarak yayınlanıp belli bir içeriğin peşinden gitme amacı güdüyorlar. Buna bağlı olarak, yurdun tamamından günlük haberlerin derlendiği bir program olmak yerinde, belirli bir konu hakkında izleyicileri tarafsız bir şekilde aydınlatmayı ve bilgilendirmeyi amaçlayan bu programların sayısı ve takipçileri gittikçe artıyor. Türkiye’de izleyicilerin haber alabileceği alternatif televizyon programlarının kısa listesi ise şu şekilde:

  • Para Dedektifi (Cem Seymen): Bu programda, sunucu günlük hayatta tükettiğimiz temel gıdaların yereldeki üreticiler tarafından nasıl üretildiğini, üretim sırasındaki maliyetleri ve üretilen bu ürünlerin soframıza nasıl geldiğini araştırıyor. Bunu yaparken de aradaki fiyat farklarını gözler önüne serip, bunun sebebini araştırıyor.
  • Yeşil Doğa (Güven İslamoğlu): Bu programda sunucu, Türkiye’nin doğal güzellikleri ile doğayı koruma adına yürütülen başarılı ve başarısız politikaları ev ev bölge bölge gezerek anlatıyor. Türü daha çok belgesele yakın olmasına rağmen, Türkiye’de var olan enerji kaynaklarının doğa ve insanlar üzerine etkilerine dair izleyicileri bilgilendiriyor.
  • Afiş (Aslı Öymen): Türkiye’de güncel olarak izleyicinin beğenisine sunulan sinema filmleri, sergiler ve tiyatro oyunlarının içeriğinin anlatıldığı bu programda, insanlar sanat yaşamına dair bilgilendiriliyorlar.
  • Sağlık Kontrolü (Leyla Ataman): Gün içerisinde yaşadığımız kısa süreli veya uzun soluklu sağlık problemlerine, uzman gözüyle pratik çözümler sunan sunucu, izleyicileri hastalıklara dair bilgilendiriyor.
  • 5N1K (Cüneyt Özdemir): Türkiye’deki insanları, dünyanın geri kalanında yaşanan önemli olaylara dair bilgilendiren sunucu, farklı perspektifler sunuyor.