Türkiye’de izleyicilerin günün farklı saatlerinde farklı kitlelere hitap edecek şekilde hazırlanmış çok geniş bir yelpazeye hitap eden haber bültenlerini bulmaları mümkün. Gün ilerledikçe, yeni gelişmeleri, ekonomi ve politikaya dair analizleri, meclisteki grup toplantılarına dair ara kesitleri, insanların hayatına yeni giren yasal düzenlemeler ile vergi hayatına dair değişiklikleri, günün farklı saatlerinde yayınlanan haber bültenlerinin zengin içeriğinden erişebilmeleri mümkün. Yapılan haber programlarının kalitesi dünya basınında da yer bulmuş durumda. Özellikle Türk gazeteci, Hande Fırat, Cumhurbaşkanı ile yaptığı acil durum görüşmesi sebebiyle uluslarası tanınırlık elde etmiştir.

İzleyiciler, hangi saat diliminde en çok hangi haber bültenlerini izlemeyi tercih ediyorlar? Hangi haber bültenleri izleyiciler tarafından daha güvenilir ve daha akıcı bulunuyor? Günün farklı saatlerine göre haber bültenlerinin izleyicilere sunduğu içerik nasıl değişiyor?

Türkiye’de Farklı Saatlerde En Çok İzlenen Haber Bültenleri ve İçerikleri

Türkiye’de, özellikle son iki yıldır, yaz saati uygulamasının kışın da devam etmesi sebebiyle, hafta içi çalışan insanlar çok erken saatte ve çoğunlukla karanlıkta kalkıp işe gitmek için hazırlanmak durumunda kalıyorlar. Günün sabah saatlerinde izleyicilere ulaşmayı hedefleyen haber bültenleri, genellikle Türkiye’nin geniş nüfuslu şehirleri için hava, yol ve trafik durumu üzerinden izleyicileri bilgilendirirler. Daha sonra ise, çalışma hayatına dair, kişilerin ödedikleri vergiler ve karşılığında devletten aldıkları hizmetler üzerinden hazırlanan içerikleri sunarlar. Türkiye’de sabah saatlerinde izleyicilere en fazla ulaşmayı başaran haber bültenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Fox TV- İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat
  • CnnTürk TV- Gülay Özdem ile Güne Merhaba
  • Star TV- Celal Pir ile Bugün

Türkiye’de öğle saatlerinde ise, daha çok finansal analizlerin yapıldığı, politikacıların söylemlerinin yer verildiği, uluslararası para politikalarının Türkiye’de nasıl bir etki yaratacağı konularında hazırlanan içerikler haber bültenlerinde izleyicilere sunulmakta. Bu sebeple, öğlen saatlerinde hazırladığı başarılı içeriklerle öne çıkan iki haber kanalı olduğu söylenebilir: CnnTürk TV ve Ntv. Öğlen saatlerinde izleyicilerin dikkatini çekmeyi başaran başlıca haber programları ise şu şekilde:

  • CnnTürk TV- Parametre – Ebru Baki, Deniz Zeyrek, Hande Fırat
  • Ntv- Piyasa Ekranı- Gökay Otyam

Türkiye’de özellikle son dönemlerde en çok izlenen ve seyirciler tarafından en çok takip edilen akşam haber bülteni ise Fatih Portakal’ın sunduğu, Fox TV Ana Haber Bülteni olmuştur. Bu bültende, ülkenin genel gidişatına, enflasyona, ekonomiye ve politikaya dair analizler tarafsız bir şekilde izleyicilere sunulur.