Türkiye’de gazetecilik ve nitelikli habercilik, her geçen gün gelişen teknoloji çağına ayak uydurabilmek ve okurlarının beğenisini daimi kılabilmek için farklı sosyal medya kanalları üzerinden yaygınlaşan yeni teknolojileri haberleri sunma stillerine oldukça yansıtmaya başladı. Türkiye’de her gün okurların beğenisine sunulan günlük gazeteler ve basılı olarak yayınlanan haftalık dergiler, geliştirdikleri içerikleri teknolojideki yeni adımlar sayesinden hafta boyunca sosyal medya kanalları ile okurlarına ve takipçilerine aktarabiliyorlar. Peki, Türkiye’de haberciliğin ve gazeteciliğin kullandığı, haberleri ve hazırlanan içerikleri okurlara sunma hususundaki araçlar nelerdir? Hangi teknolojik yöntemler ile okurların hafta boyunca ilgisi gazeteler, dergiler ve haber kanalları üzerinde kalıyor? Hangi teknolojik hamleler okurları gazete ve haber platformlarına bağımlı hale getiriyor?

Türkiye’de Son Teknolojiyi Kullanan Yenilikçi Gazeteler ve Haber Kanalları

  • BirGün TV: Ana akım gazetelerin okurlarına iletmediği pek çok haberi yeni görsellerle birleştirerek izleyicilerine sunmayı amaçlayan BirGün TV, hafta içi her gün öğlen saatlerine gelecek şekilde, öğlen haberlerini derleyip Facebook üzerinden canlı yayın yapmaktadır. Bunun yanı sıra, sokak röportajları, Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılan basın açıklamaları, uzman görüşleri, akademisyenlerle yapılan mülakat ve söyleşiler, videolar halinde BirGün TV’niin internet sayfasından ve Facebook hesabından da ulaşılabilir. Genel olarak sosyal medyanın canlı yayın yapabilen yeni teknolojisi kullanılmaktadır.
  • Habertürk Pazar: Kültür ve magazin gazeteciliğine yeni bir soluk getiren Habertürk Pazar gazetesi, her pazar gününe özel kültür, sanat ve cemiyet dünyasına dair seçkin içerikleri HT Pazar’ın yalnızca KareKod okutularak erişilebilen online platformuna aktarmıştır. Okurlar Habertürk Gazetesi’ni aldıklarında, gazetenin köşesinde bulunan KareKod’u akıllı telefonlarındaki uygulamayla okutup, renkli ve hayat dolu magazin içeriği ile videolara ulaşabilirler.
  • Fox TV Ana Haber Bülteni: Fatih Portakal’ın sunumuyla hafta içi her akşam ekrana gelen Fox TV Ana Haber Bülteni’nde, program editörleri her yayına özgü tabela kelimeler seçmektedirler. Bu tabela kelimeler, Twitter üzerinden izleyenlerin beğenisine ve yorumuna açılır. Bu sayede, izleyenlerin ekranda görükleri habere dair anında yorum yapıp, bu yorumları da Fatih Portakal ile anında paylaşabilme şansları ortaya çıkar. Tabela kelimeler, Twitter’da hashtag adıyla bilinir. İzleyicilerin dikkatini programda tutmak için birebirdir.

Bunun gibi yeni teknoloji hamleleri Türkiye gazeteciliğinde ve haberciliğinde artık sıklıkla kullanılmaktadır.