Türkiye’de habercilik ve gazetecilik denince akla gelen isimlerin öncelikli olarak erkek olması şaşırtıcı değil. Bunun sebebi, basın yayın sektöründe çalışan ve karar verme yetkisi olan konumlarda erkeklerin daha fazla yer alması olarak gösterilebilir. Fakat, erkeklerin sayıca üstünlüğüne rağmen, Türkiye haberciliği ve gazeteciliğinin yetiştirdiği; izleyicilere, okurlara ve Türkiye kamuoyuna farklı basın yayın kanalları ve gazeteler üzerinden her gün ulaşmaya çalışan, vatandaşlar için farklı içerikler hazırlayan birçok kadın gazeteci de mevcut. Bunlar arasında hazırladığı içerik ve sunum şekli ile öne çıkan, bunu yaparken de farklı geçmişlere ve toplumsal konumlara sahip olan insanların takdiri toplamayı başaran kadın gazeteciler kimlerdir? Hazırladıkları programlar ve metinler nelerdir? Seyirciye ulaşmaya çalışırken izledikleri yöntem nedir? Hangi sosyal medya araçlarını ve teknolojik yenilikleri kullanarak daha fazla takipçiye ulaşıyorlar?

Türkiye’de Kadın Gazetecilerin Sesi Var mı Yok mu?

Türkiye’de izleyiciler ve okurlar tarafından en çok beğenilen ve takip edilen kadın gazeteciler kimlerdir diye sorulduğunda akla gelen ilk isimler şu şekilde:

  • Şirin Payzın (Tartışma Programı Sunucusu): CnnTürk TV’de yayınlanan ”Ne Oluyor?” programını sunmaktadır. Her hafta, Türkiye gündemini oldukça meşgul eden özellikle uluslar arası strateji ve politika konularında uzman görüşlerini halka aktaracak şekilde içerik hazırlar. Siyasi partilere destek oranları, güncel siyasete dair kritik adımlar ve Türkiye’nin kısa ve orta vadedeki geleceği gibi konuların karşıt görüşlerdeki uzmanlar tarafından tartışıldığı programda, Şirin Payzın olay yöneticisi konumundadır.
  • Ayşe Arman (Köşe Yazarı): Günlük yaşamda kadınların sergilediği duruş ve çektiği sıkıntılar ile sanat, alışveriş, sosyal sorumluluk projeleri, kadının kendi potansiyelini iş alanında da kullanabilmesi ve kadın kimliğinin önemi gibi konularda özgün köşe yazıları ve söyleşileri vardır. Ayşe Arman özellikle sosyal medya araçlarını kullanarak, günlük yaşamında kendisini takip edenler ve beğenen okurlarıyla sık sık bir araya gelmektedir.
  • Özlem Gürses (Bağımsız Gazeteci): Sosyal medya araçlarından özellikle Instagram’ı kullanarak, Türkiye gündemini olumlu yönde değiştiren kişilerle; üstesinden geldikleri zorluklara, başarılarına ve yarattıkları farka dair röportajlar yapar. Ulaşılamaz denilen insanlara ulaşarak, bu söyleşilerin hem videolarını hem de diğer görsellerini kendi sayfasından paylaşır. Türkiye’deki kadınlar üzerinde, gazeteci kimliği ile pozitif bir etki yaratmıştır.
  • Burcu Karakaş (Araştırmacı Gazeteci): Daha çok yazdığı köşe yazıları ve hazırladığı televizyon kanalları ile genç nesil arasında oldukça bilinen ve takdir toplayan Burcu Karakaş, şimdilerde kadın kimliği üzerine televizyon programı hazırlamakta.