Türkiye’deki gazetelerin büyük bir kısmı günlük olarak basıma hazırlanmaktadır. Bu gazeteler genellikle Türkiye’nin tamamına dair en değerli haberleri bir araya getirir ve okurlarına sunar. Böyle gazetelere çok sesli ulusal gazeteler denir. Türkiye’de her ne kadar bütün ulusal gazeteler günümüz habercilik ilkeleri ve değerleri çerçevesinde objektif bir şekilde haber yaptıklarını iddia etseler de bütün gazetelerin yayın kurullarının veya kurul başkanının savunduğu görüş veya takındığı siyasi tutum gazeteye yansır. Türkiye’nin geneline seslenebilen ana akım gazetelerde de her görüşten insanın köşe yazarlığı yaptığı, toplumun her kesimine dair haberlerin yer verildiği ve sadece bilgilendirme amacı taşıyan yazıların sunulduğu gözlemlenmektedir. Türkiye’de alternatif gazetelerin ve bağımsız internet gazeteciliğinin dışında kalan, ilginç içerikleri ile okurların dikkatini çeken gazeteler de bulunur. Bu gazeteler bazen aylık, bazen haftalık, bazen ise günlük olarak basılabilir.

Türkiye’nin En Özgün İçeriğe Sahip Gazeteleri

Ana akım gazeteler, ulusal gazeteler ve alternatif gazeteler dışında Türkiye’de okurlarına başka bir bakış açısıyla seslenen gazeteler de bulunmaktadır. Özgün içerikleri ile fark yaratan gazeteleri sizler için derledik:

  • Yeşil Gazete: Türkiye’nin tamamına yönelik olarak çevre, ekoloji, kültür ve doğa haberlerine dair en son gelişmelerin yer verildiği, okurlar tarafından çok sevilen ve desteklenen gazetedir. İklim değişikliği, yenilenebilir enerji kaynakları, kadın mücadelesi, LGBTİ çalışmaları, kültür ve sanat haberleri, kitap incelemeleri gibi birçok içeriği okurlarına sunan gazete, son dönemlerde popüler olmuştur
  • Solfasol: Kendisini Ankara’nın gayri resmi Gazetesi olarak tanıtan bu gazete, Ankara’nın nabzını tutarken aynı zamanda da şehirdeki sergilere, sanat çalışmalarına, panellere dair bilgiler sunar. Eleştirel tutumu ve Ankara’ya dair alternatif bir bakış açısı üretebildiğinden dolayı, özellikle Ankaralı sanatseverler tarafından oldukça sevilmektedir. Sosyal medya platformlarından okurlarına ulaşan gazete, zengin içeriği ile dikkat çekmiştir.
  • Gazete Emek: Türkiye’nin her bölgesinden yürütülen emek mücadelesine dair en güncel haberlerin açık yüreklilikle yansıtıldığı gazetedir. Ekonomi, politika, bölge, spor, sağlık ve eğitim konularında da yazılar sunan gazete oldukça farklı bulunmaktadır.
  • Gerçek Gazetesi: Uluslararası haberler, işçi ve sendika, tarih, teori ve kadın mücadelesine dair yazılar içeren gazete son dönemde dikkatleri üzerine çekmiştir.

Türkiye’de çok sesli bir gazetecilik ortamının oluşması, ancak çok sesli gazetelerin basılması ve desteklenmesi sayesinde olabilir.