Türkiye’de internet kullanımının yaygınlaşması ile beraber, birçok yazılı ve görsel medya organı takipçilerine ve okurlarına internet üzerinden ulaşmaya başladı. Günlük yaşamda, bulunduğumuz ilçenin market ve bakkallarından satın alabildiğimiz gazetelerin hemen hepsi artık internet üzerinden de ulaşılabilir duruma geldi. Bu sebeple, basılı gazete tirajlarının düşmesi gazete sahiplerini aslında çok da endişelendirmiyor, çünkü vatandaşlar artık istedikleri gazeteleri gün içerisinde uygun oldukları zaman dilimlerinde internet üzerinden de okuyabiliyorlar. Bunun için, beğenilen gazetenin internet sayfasına girilmesi ve çoğunlukla ücretsiz olan üyeliğin tamamlanması yeterli. ”Online Gazete” veya ”E-Gazete” olarak da adlandırılan bu haber platformları, gün içerisinde gelişen ani olayları ve son dakika haberlerini imtina ile okurlara sunabildikleri için fazlasıyla tercih ediliyorlar. Bu sayede, bir sonraki günün basılı gazetesini beklemeye gerek duymadan okurlar anında olaylara ve son güncellemelere erişebiliyorlar. Peki Türkiye’nin en çok tercih edilen internet gazeteleri hangileridir?

Türkiye’nin En Çok Okunan ve Beğenilen İnternet Gazeteleri

Türkiye’den haberler internet üzerinden dış basında temsil edildiği gibi, Türkiye medyasında da internet üzerinden farklı kanallarla çeşitlendirilerek okurlara aktarılıyor. İnternet platformunu en yaygın ve en etkin kullanarak, okurların ilgisini çekmeyi başaran ve en çok üyeye sahip olan internet gazeteleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Milliyet Gazetesi: milliyet.com.tr adresinden ulaşılabilir. Basılı tirajı da yüksek olan bu gazete oldukça farklı okur çevrelerini bir araya getirebiliyor.
  • Hürriyet Gazetesi: hurriyet.com.tr adresinden ulaşılabilen bu gazete, Milliyet Gazetesi ile aynı çizgide olmakla beraber iyi bir rakip.
  • En Son Haber: ensonhaber.com adresinden ulaşılabilir. Tamamen bir internet gazetesi olma özelliğini sağlayan bu gazete, ülkede dikkat çeken en son haberleri derlemesi ile ön plana çıkıyor.
  • CnnTürk Haber: cnnturk.com adresinden ulaşılabilen bu platform aslında bir internet haber sitesi. Daha çok görsel basında aktif olan CnnTürk Kanalı’nın haber portalı olarak işlevini sürdürmekte.
  • BirGün Gazetesi: birgun.net adresinden ulaşılabilen bu site, BirGün Gazetesi’nin internet üzerinden yaptığı canlı yayınlara, analizlere, kısa videolara ve yazılı haberlere yer veriyor. Habercilik stili açısından alternatif bir platform sunuyor.
  • İnternet Haber: internethaber.com adresinden ulaşılabilen bu site, yazılı gazetelerin aksine internet dünyasında popüler olan haber, video ve görselleri kendi tarzında derleyerek okuyucuya sunuyor.

Online haber platformları ve internet gazeteleri, gün içerisinde yaşanan gelişmeleri anında okuyucuya ulaştırabildiği için, son zamanlarda daha fazla tercih ediliyor.