Türkiye’de basın yayın dünyası tarafından gerek gazete gerekse haber programları aracılığıyla vatandaşlar birçok konuda bilgilendirilmektedir. Fakat, ana akım gazetelerin hazırladıkları içeriklerin yeterli olmadığını veya bu içeriklerin fazlasıyla eleştirel olduğunu düşünen gazeteci ve medya çalışanları, internet üzerinden yayınlanan alternatif haber siteleri kurmuşlardır. ”Alternatif Haber” denmesinin sebebi ise, bu platformlarda yayınlanan makale, yazı, analiz, görsel materyal gibi içeriklerin, ana akım basın yayın dünyasının izlediği haber ulaştırma ve içerik hazırlama tekniğinden oldukça farklı bir çizgiye sahip olmasıdır. Alternatif haber platformlarında çalışan gazeteci ve habercilere göre, halkın bilgi alma hakkı ve doğru bilgiye ulaşma hakkı her zaman bakidir. Bu sebeple, bu platformlarda herhangi bir sansüre maruz kalmadan, yaşanılan olayların ve şahit olunan gelişmelerin, bütün gerçekliğiyle halka aktarılması gerektiğini savunurlar. Peki Türkiye’de güncel olarak aktif habercilik yapan ve online gazete olarak okurlara ve izleyicilere ulaşmaya çalışan Alternatif Haber Platformları hangileridir? Ne tür içerik hazırlıyorlar?

Türkiye’de Başka Habercilik: Alternatif Haber Platformları

  • Doğrula.org (Alternatif Haber Platformu): Sosyal medyanın güncel yaşamımızda edindiği yere kritik bir gözle bakan bu platform, yaşanan bilgi kirliliğine dikkat çekmektedir. Bu sebeple, herhangi bir internet sitesinde ya da sosyal medya organında yayınlanan haberin doğru olup olmadığını, gerçekten yaşanıp yaşanmadığını öğrenmek isteyen okurlar ve izleyiciler için bir doğrulama ve teyit mekanizması sunar. Türkiye kamuoyu gazetecilik konusunda bu platformun izlediği ilkelere de buradan ulaşabilir.
  • Diken.com.tr (Alternatif Haber Platformu): Özellikle köşe yazarlarının çok sesliliği ve son dakika haberlerini yalın ve anlaşılabilir bir dille hızlıca yayınlaması sebebiyle, izleyenlerin ve okurların takdirini toplayan bu platform özellikle gençler arasında son derece popülerdir. Diken.com.tr’yi diğer alternatif haber platformlarından farklı kılan bir diğer pozitif özellik ise, İngilizce dilinde de yazılar paylaşması, bu sayede Türkiye’de olup biten olaylara dair yabancı basını da besler nitelikte olmasıdır.
  • Bianet.org (Alternatif Haber Platformu): Kendini ”Bağımsız İletişim Ağı” olarak da tanımlayan Bianet.org, ana akım medya ile basın yayın kuruluşları tarafından yayınlanmayan haberleri, kendi özgün yorumcularının köşe yazılarıyla harmanlayarak insanlara ulaşmaya çalışır. Son zamanlarda özellikle görsel içerikleriyle tanınırlığını arttırmıştır.