Türkiye’de Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi gibi kurumlar sayesinde toplumun her kesiminden insana tiyatroya, operaya ve baleye gidebilme şansı doğar. Her ne kadar bu tür etkinlikler genellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana veya Mersin gibi illerde toplanmış gibi gözükse de aslında oynanan oyunlar ve seyirciyle buluşan opera ve bale temsilcileri yılın farklı zamanlarında Türkiye’nin farklı illerini de ziyaret eder. Özellikle tiyatro ve sinema dünyasının nabzını tutmak, son dönemde sergilenen tiyatro oyunlarının içeriğine dair bilgi almak, oyunculara dair en son haberleri takip etmek, hangi oyunun ilinize ne zaman geleceğini öğrenmek için her zaman okuyabileceğiniz sanat gazeteleri mevcut.

Türkiye’nin En İyi Tiyatro Gazeteleri Nelerdir?

Türkiye’de aktif olarak gösterimde olan tiyatro oyunlarına dair inceleme yazılarına yer veren, farklı bakış açılarından köşe yazılarını okurlara sunan ve tiyatro oyunlarından görsellerle oyunun içeriğine dair seyirciyi bilgilendiren tiyatro gazeteleri mevcuttur. Sizler için Türkiye’de en çok okunan tiyatro gazetelerini derledik:

  • Gazete Müstehak: Tamamen tiyatro oyunları üzerine yazılar içeren bu gazete, takındığı eleştirel tutum ve okurlarına sunduğu mizahi dil sayesinde özellikle gençler arasında son derece popülerdir. Tiyatro dünyasına dair haberlerin, köşe yazılarının ve son derece ilginç görsellerin yer verildiği gazete, aynı zamanda kendi medya organı olan Müstehak TV’yi de bünyesinde barındırır. Oyuncular Sendikası’na dair haberleri ve en güncel tiyatro eleştirilerini buradan okumak mümkün.
  • Tiyatro Gazetesi: Çok uzun zamandır yayın hayatına devam eden tiyatro gazetesi yüzüncü sayısını çıkarmaya hazırlanırken okurlarının daimi desteğini almayı sürdürüyor. Çocuk oyunları, gençlik oyunları, geleneksel oyunlar, tiyatro festivalleri, tiyatro oyunu yazma yarışmaları gibi birçok konuya dair zengin içerik sunan gazete oldukça beğeniliyor. Türkiye’de aktif olarak açık olan tiyatro sahneleri, tiyatro oyunlarının aldığı ödüller ve tiyatro kurslarına dair bilgi almak da mümkün.
  • Tiyatro Online: Dijital çağın bir getirisi olarak tamamen internet ortamı üzerinden okurlarına ulaşmaya çalışan Tiyatro Online Gazetesi, özellikle tiyatro eğitimine yeni başlayan gençler arasında oldukça popüler. Tiyatroya dair öğretici ve zihin açıcı kitaplar, tiyatro festivallerine dair bilgiler, tiyatro sanatçıları ile söyleşiler ve oyunlara dair eleştiri yazıları, gazetenin okurlarına sunduğu içeriğin yalnızca bir kısmı. Daha fazlasını da bu sitede bulmak mümkün.